Péče o trávníky

Hnojení

Bez správného hnojení je vytvoření anglického trávníkuIMG_20130725_101900 prakticky nemožné. K dostání je velké množství hnojiv, pro zjednodušení si je však můžeme rozdělit na minerální (chemická) a biohnojiva (organická).

Minerální hnojiva bývají velmi účinná, jde však zpravidla pouze o jednorázový ‚doping‘ trávníku. Bio hnojiva naopak kromě dodání potřebných živin zlepšují mikrobiologickou strukturu půdy a zabraňují jejímu utužování.

Vertikutace

V průběhu roku se trávník sešlapuje a ujíždí se sekačkou, tím dochází k utužování vegetační vrstvy. To způsobuje horší přístup vody, vzduchu i živin ke kořenovému systému, trávník také hůře snáší sucho, déšť i mráz a je náchylný na choroby a škůdce. Při vertikutaci (prořezávání) se odstraňuje zplstnatělá vrstva z horní části travního drnu. Travní plsť se vytváří ze zbytků nesesbírané trávy při každém sečení a z odumřelých spodních stébel. Při vertikutaci se také účinně odřezávají vodorovné odnože, které se nedostanou při sečení do střihu a zlepšuje se tak celkový vzhled trávníku.

Pískování

Pískování trávníku zlepší strukturu povrchové části vegetačního substrátu. Tím se zlepší podmínky pro odnožování trav a dochází k rychlejšímu osychání povrchu po dešťových srážkách. K pískování se používá ostrý křemičitý písek do průměru 2mm.